Tipy a triky

Štyri otázky, ktoré by ste sa mali pýtať predajcu pred kúpou tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo je perfektným spôsobom ako vykúriť svoju domácnosť a zároveň ušetriť na energiách. To však neznamená, že do jeho kúpy by ste sa mali bezhlavo vrhnúť a zaobstarať si prvý model, na ktorý vám padne zrak. Ako pri každej väčšej investícii, aj pri kúpe tepelného čerpadla by ste sa mali predajcu pýtať správne otázky. Ktoré to sú?

 

Akú úsporu mi prinesie tepelné čerpadlo?

 

OK, používať tepelné čerpadlo na vykurovanie, prípadne na ochladenie miestnosti je energetický výhodné. Čo to však znamená v praxi? Ušetríte euro, 10 €, 100 € ročne? Fundovaný odborník a predajca by vám na túto otázku mal vedieť odpovedať. A nie len to, mal by vám tiež vedieť povedať, ako je na tom tepelné čerpadlo v porovnaní s konkrétnymi ostatnými metódami vykurovania, ktoré používate – napríklad s krbom, radiátormi, kotlom a podobne.

 

Aké sú prevádzkové náklady?

 

Úspora je jedna vec, ale ani pri ekologickosti a šetrnosti zariadenia sa nevyhnete prevádzkovým nákladom. Tepelné čerpadlo si totiž na svoje fungovanie vždy vyžaduje energiu, konkrétne elektrickú. Zodpovedný predajca vám nebude mať problém povedať, akú spotrebu má ten-ktorý typ.  Mal by vám vedieť povedať tiež to, ako sa to prejaví vo vašich účtoch za energiu.

 

Aký konštrukčný zásah si bude vyžadovať jeho montáž?

 

Dispozície každého interiéru sú rôzne a tým pádom je im potrebné prispôsobiť aj montáž zariadení, tepelné čerpadlo nevynímajúc. Mali by ste sa teda pýtať, nakoľko bude inštalácia vami vybraného modelu náročná a koľko priestoru si bude vyžadovať. Niektoré domácnosti totiž, žiaľ, na montáž tepelného čerpadla nie sú stavané. Dobrý predajca sa vám nebude snažiť nanútiť kúpu niečoho, čo prakticky ani nemôžete využiť.

 

Aká je údržba tepelného čerpadla?

 

Možno ste sa niekde na internete stretli s ponukou bezúdržbových tepelných čerpadiel, no verte nám, také neexistujú. Každé jedno zariadenie si vyžaduje starostlivosť a to ako pravidelnú z vašej strany, tak v prípade potreby aj zásah v podaní autorizovaného technika. Nezabudnite sa opýtať na to, akú údržbu si vyžaduje vami vybrané tepelné čerpadlo. Či už ide o čistenie, starostlivosť o filtre, alebo pravidelný servis, tieto informácie a riadenie sa nimi vám pomôže predĺžiť životnosť vášho zariadenia.

 

Tieto otázky tvoria akýsi hrubý základ toho, čo by ste určite mali vedieť predtým, než si kúpite tepelné čerpadlo. Skúsený a čestný obchodník vám však nebude mať problém odpovedať aj na ďalšie otázky, ktoré k jeho používaniu a zaobstaraniu potenciálne môžete mať. Ak máte akékoľvek nejasnosti, prípadne otázky pred kúpou tepelného čerpadla, neváhajte sa na nás obrátiť. Žiadna neostane bez odpovede.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *