Aj jedno zariadenie, aj druhé je možné použiť na ochladzovanie interiéru. Dokážu však obe aj vykurovať? Prezradíme, že túto devízu ponúka iba tepelné čerpadlo a práve tu sa skrýva hlavný rozdiel medzi zariadeniami.
V mnohom sú tepelné čerpadlá funkčne rovnaké, ako bežné klimatizácie. Primárny rozdiel je však v tom, že tepelné čerpadlo môže fungovať v reverznom chode, čiže v prípade potreby vie zabezpečiť aj vykurovanie. Klimatizácia dokáže “iba” chladiť. Odpadový horúci interiérový vzduch vyvádza von. Čerpadlo vie teplo vháňať aj dovnútra.
Predstavte si klimatizáciu ako tepelné čerpadlo, ktoré môže čerpať teplo iba jedným smerom – zvnútra von. Aj keď môžeme klimatizačnú jednotku technicky nazvať tepelným čerpadlom, tento výraz vo všeobecnosti používame iba na označenie systému HVAC (heating, ventilation and air conditioning, teda vykurovanie, ventilácia a ochladzovanie vzduchu). Ten dokáže čerpať, resp. vháňať teplo v obojsmernom chode.
Pri úprave teploty vzduchu vo vnútri (chladení) sa obe zariadenia spoliehajú na rovnaké princípy. Využívajú kompresor na stlačenie chladiva obsiahnutého v systéme. To zmení svoje kvapalné skupenstvo na plynné. Plyn potom prúdi cez kondenzačnú špirálu, kde sa ochladí na teplotu okolia. Keď vstúpi do špirály výparníka – umiestnenej vo vnútri domu – expanduje, čo spôsobí rýchle zníženie jeho teploty.
Hlavný rozdiel medzi týmito dvoma systémami je teda v tom, že tepelné čerpadlo dokáže zvrátiť tento proces na zvýšenie vnútornej teploty.
Klimatizácie sú určené výhradne na chladenie, takže sú vhodnejšie na miestach, kde sú teploty neustále vysoké a funkcia vykurovania nebude užitočná. V miernom klimatickom pásme, v ktorom leží aj Slovensko, teda opodstatnenie nájdu predovšetkým v lete.
Na druhej strane tepelné čerpadlo zabezpečuje chladenie a vykurovanie v jednom systéme vďaka reverznému chodu, o ktorom sme hovorili vyššie.
Pri týchto zariadeniach nie je potrebný žiadny iný zdroj fosílnych palív, čo má za následok výrazné zníženie mesačného účtu. Čerpadlo “bezplatne” zachytáva tepelnú energiu z okolia, pričom na prevádzku jednotky spotrebúva iba elektrickú energiu.
Keďže u nás sú zimy studené a letá horúce, tepelné čerpadlo svoje využitie nájde v podstate počas celého roka. Ak ho navyše využijete aj na ohrev teplej úžitkovej vody, o to viac. Získate tak energetický komfort 365 dní v roku.
Pre úplnosť je nevyhnutné uviesť, že pri čerpadle je potrebné rátať s vyššími obstarávacími nákladmi. Tie je však možné znížiť vďaka dotácií v rámci výzvy Zelená domácnostiam, ktorá na Slovensku prebieha.