Tipy a triky

Tepelné čerpadlo + fotovoltaické panely = energetická synergia

Energická synergia ako ju dosiahnut

Energetická účinnosť tepelných čerpadiel a solárnych panelov, spolu s ich ekologickosťou, z nich robí ideálnu voľbu pre tých, ktorí chcú minimalizovať svoju stopu na životnom prostredí a maximalizovať návratnosť prvotnej investície. Ide o mimoriadne efektívnu synergiu, ktorá sa v budúcnosti s najväčšou pravdepodobnosťou stane štandardom. Tepelné čerpadlá sú vynikajúcim riešením vykurovania a ohrevu teplej úžitkovej vody, ale na prevádzku potrebujú elektrickú energiu, Ich kombináciou so solárnymi panelmi sa značne priblížite ku konceptu takzvaného nulového, energeticky nezávislého domu.

 

Použitie oboch systémov má, prirodzene, viacero výhod. Dnes sa na túto energetickú synergiu pozrieme bližšie. 

 

Výhody kombinácie tepelného čerpadla a panelov

 

V porovnaní s tradičnými systémami ústredného kúrenia poskytuje tepelné čerpadlo lepší pomer cena/výkon. Na svoju spoľahlivú prevádzku však potrebuje určité množstvo elektrickej energie. Od toho sú tu fotovoltaické panely. Termálnu energiu získanú zo slnečných lúčov premieňajú na elektrinu, ktorú potom posúvajú do obehovej sústavy. Ňou je možné napojiť nielen spotrebiče, ale aj spomínané tepelné čerpadlo.

 

Ide o takzvanú win-win situáciu. V jednoduchosti: čerpadlo získava teplo z exteriéru, čo je jeden obnoviteľný zdroj. Na svoju prevádzku potrebuje elektrinu. Tú vyrába a dodáva solárny systém, ktorý zachytáva termickú energiu zo slnečných lúčov – druhý obnoviteľný zdroj. Tieto dva systémy fungujú vo vzájomnej synergii. Vo výsledku tak vzniká samostatná energetická sústava, ktorá poskytne tepelný a úžitkový komfort domácnosti na celý rok.

 

Pri použití akumulátorov je tento pozitívny efekt ešte väčší. S ich pomocou totiž vytvárate zásobu elektriny či solárnej energie. Tieto môžete využiť v čase, keď napríklad fungovaniu fotovoltaických panelov nepraje počasie, alebo v noci.

 

Nižšia uhlíková stopa, efektívnejšia prevádzka a dotácie

 

Ďalšou výhodou kombinácie solárnych panelov s tepelnými čerpadlami je, že ich používanie zanecháva menšiu uhlíkovú stopu. Tento benefit ocenia nielen majitelia rezidenčných nehnuteľností, ale aj pracovných priestorov. V istých prípadoch došlo v domácnostiach po zavedení tohto energetického systému k zníženiu produkcie oxidu uhličitého až o 64% ročne.

 

Dobrou správou je, že ako fotovoltaické panely, tak tepelné čerpadlá spadajú do rozsahu štátnych dotácií v rámci iniciatívy Zelená domácnostiam. Po splnení podmienok na jej získanie je možné ušetriť v istých prípadoch až zhruba tretinu nákladov.

 

Keď už sme pri tých nákladoch, synergické fungovanie panelov a čerpadla sa odrazí, prirodzene, aj na značnom znížení účtov za energie. 

 

Elektrina vytvorená solárnou sústavou totiž redukuje množstvo, ktoré je potrebné dodatočne získať zo siete. Za ideálnych podmienok (dostatočne veľké panely a dostatok slnečného žiarenia) sú prevádzkové náklady tepelného čerpadla blízke nule, to sa týka predovšetkým slnečných mesiacov. Vo všeobecnosti však použitím oboch systémov dokážete znížiť spotrebu elektriny zo siete o 20-60%, v závislosti od okolností.

 

Ak potrebujete poradiť pri výbere tepelného čerpadla, ktoré je vhodné na napojenie do sústavy s fotovoltaickými panelmi, neváhajte sa na nás obrátiť. Použitím oboch systémov ste o krok bližšie k energetickej nezávislosti. Nehovoriac o tom, že ide o mimoriadne zelené riešenie, ktoré navyše stlačí vaše mesačné účty energie nadol. Kontaktujte nás ešte dnes. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *