Tipy a triky

Tepelné straty – ako im predísť a nezvyšovať účty za energie

Vykurovanie domu

Udržiavať teplo domova je pri mrazoch najvyššou prioritou. No rovnako dôležitá je aj úspora peňazí a zníženie spotreby elektrickej energie. Odstránenie tepelných strát by malo byť vaším cieľom číslo jedna, pokiaľ vám ide o to, aby bol váš domov teplý a jeho prevádzka bola lacnejšia. Pretože čím menšie sú tepelné straty, tým menej tepla budete potrebovať na vyhriatie priestorov. To znižuje spotrebu energie a vám šetrí peniaze formou nižších účtov.

Čo sú to tepelné straty?

Zadefinujme si na úvod, čo to vlastne sú tie tepelné straty.

Tepelná strata je špecifické miesto, kde teplo uniká z vnútra budovy von. Môže sa tak diať na rôznych úrovniach, zvyčajne dochádza k únikom cez strechu, steny, okná a podlahu. Odhalenie a odstránenie tepelných strát je mimoriadne dôležité už v ich zárodku. Čím dlhšie totiž strácate interiérové teplo, tým viac energie musíte vynaložiť na vyhriatie svojho domova. Tým vyššie účty platíte.

Jednoducho povedané, ak je tepelná strata väčšia ako tepelný výkon (či už radiátorov, podlahového kúrenia, tepelného čerpadla a podobne), vaše účty za vykurovanie vystrelia doslova cez strechu. Platíte vtedy za opätovné vytvorenie tepla, ktoré z miestnosti uniklo. Otvorené dvere a okná, nezateplené fasády a nedostatočne izolované strechy sú jedným z najčastejších miest úniku tepla.

Interiér s vysokými tepelnými stratami vás stojí peňazí, nezriedka aj o 10-15%, ako ten, ktorý je dostatočne izolovaný a teplo udržiava. Dobrou správou však je, že existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžete podniknúť na zníženie energetických strát.

1. Izolácia podláh

Pri podlahách je dôležité zabezpečiť dostatočnú izoláciu medzi zemou a podlahovou vrstvou, či už ide o dlažbu, plávajúce podlahy alebo iný druh. V novostavbách sa počas výstavby spravidla inštaluje dostatočná izolácia, ale čo pri starších budovách? Vtedy je možné špeciálne izolačné vrstvy položiť na povrchy podláh. 

Medzery medzi podlahovými doskami môžu tiež spôsobovať úniky tepla. Pomôcť môže ich vyplnenie izolačnou hmotou, alebo páskou. Ide o efektívne a lacné riešenie.

2. Izolácia okien a dverí

Izolačné pásy proti prievanu a únikom tepla vám pomôžu s oknami. Prievan môže prenikať aj pomedzi špáry medzi okennými rámami a okolitými stenami. Ak je to tak, odporúčame použiť tmel alebo, obdobnú izolačnú či fixačnú hmotu. 

Závesy skvele zabraňujú tepelným stratám. Pre dodatočnú izoláciu si na nich môžete kúpiť a pripevniť tepelnú podšívku. Ale uistite sa, že vaše závesy nevisia cez radiátory, pretože to môže, naopak, zastaviť vyhrievanie miestnosti teplom.

Užitočné sú aj špeciálne protiprievanové lišty, ktoré umiestnite medzi dverami a ich rámami, a to ako zvnútra, tak aj zvonku. Na medzery medzi spodnou časťou dverí môžete použiť tenkú vrstvu izolačnej peny, látku, alebo špeciálne klapky. 

3. Používanie tepelného čerpadla Daikin

Investícia do efektívneho spôsobu vykurovania vám okrem zníženia tepelných strát zníži aj spotrebu elektrickej energie. Tepelné čerpadlo Daikin je jedným z takýchto spôsobov. V porovnaní s plynovým kotlom dokáže interiér vyhriať efektívnejšie a dlhodobejšie a predovšetkým dokáže v miestnosti udržiavať konštantnú teplotu a brániť sálavým únikom hore-dole – mimo interiér. 

Nehovoriac o tom, že používaním obnoviteľných zdrojov energie (tepla zo vzduchu, vody či zeme) prispievate aj k zníženiu uhlíkovej stopy vašej domácnosti. 

Ak máte záujem o prechod na moderný spôsob vykurovania, ktorý je ekologickejší, efektívnejší a z dlhodobého hľadiska aj lacnejší, kontaktujte nás ešte dnes. Tepelné čerpadlá Daikin patria k špičke v oblasti zúžitkovania obnoviteľných zdrojov energie v domácnosti a dokážu vám poskytnúť tepelný komfort po celý rok, nielen v zimných mesiacoch. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *