Žiadna klimatizácia nie je bezúdržbová, aj keď vám to možno niektorí výrobcovia budú tvrdiť. Ak sa však o tú svoju patrične staráte a pravidelne ju čistíte, môžete sa problémom vyhnúť. Keď sa už však vyskytnú, je dobré vedieť, s čím máte dočinenia. Podľa toho totiž viete posúdiť, či je potrebný zásah technika, alebo nápravu zvládnete svojpomocne. Toto sú najčastejšie problémy s klimatizáciou.
Moderné klimatizácie majú mimoriadne tichú prevádzku. Ak teda tá vaša začala z ničoho nič vydávať zvláštne zvuky, alebo ju skrátka “počuť”, môže to signalizovať problém vo vnútri interiérovej jednotky.
Niekedy stačí vyčistiť filter, prípadne skontrolovať, či je nasadený pevne. Ak to však nepomôže, je načase zavolať technika. Môže ísť totiž o problém s elektroinštaláciami, kompresorom, či vrtuľou. Určite klimatizáciu nerozoberajte a zavolajte odborníka. Mohli by ste totiž spôsobiť nezvratné škody.
Ak ste si všimli na stene pod vnútornou jednotkou mokré čiary, s najväčšou pravdepodobnosťou je na vine klimatizácia. Konkrétne vytekajúci kondenzát. Príčin môže byť viacero.
Tou najčastejšou je upchatá rúrka na odvádzanie kondenzátu. Ten sa zbiera v odtokovej vani, ktorá je umiestnená pod špirálami výparníka. V tejto rúrke sa však môžu tvoriť nánosy, prípadne si tam môžu svoj domov spraviť huby či iní biologickí votrelci, alebo zlyhalo tesnenie. Chyba však môže byť aj v samotnej odtokovej vani, môže byť zhrdzavená, prípadne mať diery.
V každom prípade odporúčame zavolať servisného technika.
Zanedbávať pravidelnú údržbu klimatizácie sa rozhodne neoplatí. Jednou z rutín, ktorú by ste mali absolvovať aspoň raz mesačne, avšak v sezóne aj každé dva týždne, je čistenie filtra. Časom sa na ňom začne vytvárať vrstva prachu, vlákien, srsti a iných častíc. Vzniká tak bariéra, ktorá bráni toku vzduchu.
Klimatizácia tak funguje so zníženou efektivitou, čo si môžete všimnúť na dlhšom či slabšom ochladzovaní miestností. Riešením je klimatizáciu vypnúť, odpojiť zo siete, vybrať filtračnú mriežku a očistiť ju. Ako sme uviedli, v sezóne, teda v čase najaktívnejšieho používania, to robte aj každé dva týždne. Pred sezónou a po nej celý filter vymeňte.
Chladiaca tekutina, ktorá cirkuluje v klimatizácii, je jej životodarnou silou. Obsahuje navyše tiež mazací olej, bez ktorého nedokáže bezchybne fungovať kompresor, ktorý predstavuje ďalšiu vitálnu časť zariadenia. Ak je teda v klimatizácii nedostatok chladiacej tekutiny, vznikajú problémy.
Zariadenie funguje slabo, prípadne mu trvá dlhší čas, kým vychladí miestnosť. Môžu sa tiež vyskytnúť nezvyčajné zvuky, ktoré sú zvyčajne prejavom zasekávajúceho sa kompresora. V každom prípade vám odporúčame zavolať servisného technika, ktorý sa na vec pozrie odborným okom.