Sú momenty, kedy už svojpomocná údržba klimatizácie nezaberá. V takých chvíľach neostáva nič iné, iba zavolať autorizovaného technika. Akékoľvek zásahy z vašej strane totiž môžu byť v lepšom prípade neúčinné, v tom horšom môžu viesť až k nezvratnému poškodeniu zariadenia a zbytočným nákladom. Spísali sme pre vás 4 najčastejšie situácie, v ktorých by ste sa rozhodne mali obrátiť na technika.
Ak vaše zariadenie patrí k modernejším, s najväčšou pravdepodobnosťou je vybavené aj displejom. Na ňom by ste okrem aktuálnej teploty mali vidieť aj rôzne indikátory, respektíve piktogramy. Tie zvyčajne vypovedajú o tom, že niečo nie je v poriadku, prípadne si niečo vyžaduje kontrolu.
Rýchly pohľad do návodu na obsluhu vám napovie, čo sa deje. Niektoré z problémov viete odstrániť aj sami, ale môžu nastať aj situácie, ktoré budú nad vaše sily. V takom prípade neváhajte a čo najskôr zavolajte autorizovaného technika. Včasný zásah vám totiž môže zachrániť nielen peňaženku, ale aj samotnú klimatizáciu či tepelné čerpadlo.
Zvukové abnormality pri používaní, či aj minimálna prítomnosť dymu, zvyčajne indikujú vážne poškodenie vo vnútri zariadenia. V takom prípade je potrebné okamžite ho prestať používať, ideálne odpojiť zo siete a čo najskôr zavolať certifikovanému technikovi.
Problém totiž mohol nastať v elektroinštalácii, či v takzvaných „črevách“ klimatizácie, respektíve tepelného čerpadla. Akékoľvek ďalšie používanie môže byť zdraviu nebezpečné, nehovoriac o tom, že môže dôjsť aj k majetkovej ujme. Ide o ojedinelé prípady, ale mali by ste byť pripravení na všetko.
V prípade, že sa pri používaní vašej klimatizácie či tepelného čerpadla šíri po interiéri nepríjemný zápach, niečo nie je v poriadku vo vnútri zariadenia. Ak nepomôže ani odstránenie mechanických nečistôt a prečistenie filtra, je čas zavolať technika.
Častou príčinou zápachu je totiž skratové vedenie, ktoré môže viesť aj k problémom, opísaných v predošlej sekcii. Vylúčiť v takom prípade sa nedá ani mechanické znečistenie interiéru klimatizácie. Pri oboch situáciách je potrebný odborný zásah.
Vytekajúca tekutina z klimatizačnej jednotky signalizuje, že niečo so zariadením nie je v poriadku. Pri jej bežnom fungovaní vzniká kondenzáciou vlaha, ale tá sa zvyčajne rýchlo odparí či odtečie vývodom. Ide o štandardný sprievodný jav, ktorý za normálnych okolností ani nepostriehnete.
Ak je však tekutina už viditeľná mimo zariadenia, znamená to, že niekde v jeho vnútri je problém. Čo najskôr by ste v takom prípade mali volať autorizovaného technika, predtým, než dôjde k závažnému poškodeniu klimatizácie. Prípadne k znehodnoteniu nábytku či iného vybavenia v miestnosti.
Pamätajte, ak si nie ste istí, ako vyriešiť nejaký problém s vašou klimatizáciou a nepomohol ani návod na obsluhu, radšej sa poraďte a určite nezanedbávajte ani preventívne kontroly klimatizácie a tepelného čerpadla. Už aj jeden telefonát s odborníkom a jeho včasný zásah vám môžu ušetriť stovky eur na opravách, ktoré vás v najhoršom prípade nemusia minúť.