0.00 0

Cart

No products in the cart.

4 tipy, ako predĺžiť životnosť vašej klimatizácie

Najlepším spôsobom, ako predĺžiť životnosť vašej klimatizačnej jednotky, je udržiavať ju tichú, plne funkčnú a bez nečistôt zvonku aj zvnútra. Nespúšťajte ju pri príliš nízkej teplote, ak to nie je absolútne nevyhnutné. Vypínajte ju aj v lete, keď je vnútorná teplota zvládnuteľná – napríklad večer, či ráno. 

 

Poďme si tieto rady o niečo viac rozviesť.

 

1.Doprajte jej pravidelnú údržbu

 

Aj keď sú vonkajšie a vnútorné jednotky navrhnuté tak, aby zvládli časté používanie a majú svoju odolnosť, neznamená to, že si môžete dovoliť vynechať pravidelnú údržbu. Priemerná životnosť klimatizácie je desať až dvanásť rokov, ale pri správnej starostlivosti ju môžete predĺžiť.

 

V praxi to znamená, že ju necháte servisovať certifikovanému technikovi a pravidelnej údržbe sa budete aj vy sami. Nejde o nič zložité a odmenou vám bude chladný komfort v domácnosti.

 

Čo obnáša pravidelný servis?

 

Keď technik príde k vám domov, mal by vykonať minimálne nasledovné:

 

  • vyčistiť kondenzačné cievky,
  • naolejovať motor ventilátora,
  • skontrolovať prevádzkový tlak,
  • skontrolovať hladinu chladiacej kvapaliny,
  • skontrolovať kompresor,
  • prezrieť vonkajšiu aj vnútornú jednotku.

 

Kroky údržby, ktoré môžete vykonať sami::

 

  • pravidelne vymieňajte filter vašej jednotky,
  • neblokujte tok vzduchu pred vonkajšou jednotkou a pravidelne ju čistite, 
  • dajte si pozor na akékoľvek zvláštne zvuky, ktoré by mohli signalizovať poruchu vašej klimatizácie.

 

2.Používajte ju s prestávkami

 

Keď sú klimatizácie neustále v prevádzke, majú tendenciu rýchlejšie sa opotrebovať.  Ak plánujete na dlhší čas opustiť domov, je nevyhnutné klimatizáciu vypnúť. Opätovne ju zapnite po návrate, v žiadnom prípade nemusí bežať celý čas, najmä ak nikto nie je v domácnosti.

 

Dôležitý je tu aj zdravotný aspekt. Dlhodobé používanie klimatizácie, cez deň aj v noci, môže viesť k vysychaniu slizníc, bolestiam hlavy či slzeniu oči. Doprajte teda prestávku sebe, aj zariadeniu.

 

3.Držte ju ďalej od zdrojov tepla

 

Termostat na klimatizácii (alebo tepelnom čerpadle) meria teplotu vo vašej domácnosti a prikáže systému, aby sa v prípade potreby zapol či vypol. Ak však máte v jeho blízkosti spotrebiče produkujúce teplo, napríklad lampu, alebo radiátor rovno pod ním, jeho merania nemusia byť správne. To môže  spôsobiť, že systém bude pracovať oveľa tvrdšie, ako je potrebné.  

 

Udržujte teda takéto spotrebiče a zdroje tepla mimo dosahu termostatu. Iba tak sa uistíte, že robí svoju prácu správne a zbytočne nepreťažuje váš systém. Tento negatívny jav má totiž za následok aj vyššie účty za elektrinu, nielen rýchlejšie opotrebenie klimatizácie.

 

4.Zamedzte tepelným únikom

 

Dvere a okná, ktoré sú nesprávne izolované, resp. nemaju potrebnú odolnosť voči poveternostným vplyvom, predstavujú problém. Pomedzi škáry totiž prúdi vzduch a je tým pádom náročné udržiavanie konštantnej teploty vo vašom dome. Najmä v lete teda klimatizácia musí pracovať nadčas, aby miestnosť udržala chladnou. Ak používate tepelné čerpadlo, rovnaký problém môžete mať s kúrením v zime.

Ak zabezpečíte, že váš dom (okná, dvere, strecha, ale aj potrubia) je správne izolovaný, pomôžete tým minimalizovať tepelné straty. Prispejete k menšiemu zaťaženiu vášho klimatizačného systému a bude preň jednoduchšie udržiavať konštantnú teplotu v miestnosti. Pamätajte, čím menej musí váš systém (zbytočne) pracovať, tým dlhšie bude fungovať bez problémov.

Spoločnosť Collerklima s.r.o sa z malej firmy prepracovala na jedného z popredných distributérov značky Daikin.

Za jej úspechom je jedinečný prístup k zákazníkom, kvalitná a precízna práca.
Spoločnosť
COLLER KLÍMA, s.r.o.
Ulička 418/2,
966 53 Hronský Beňadik

IČO: 35 912 936
Zapísaná v obchodnom registri Okresného súdu Banská Bystrica
Odd.: Sro, vložka 9923
Vytvorila so ❤ marketingová agentúra High5