Tipy a triky

Čo môže signalizovať hluk z klimatizácie?

klima a hlucnost

To, že s vašou klimatizáciou niečo nie je v poriadku, môžete identifikovať rôznymi spôsobmi. Mohli stúpnuť účty za elektrickú energiu, prípadne sa vám zdá chladenie slabšie a často je indikátorom aj netradičný zvuk, ktorý zariadenie vydáva. Práve to je signál na zbystrenie pozornosti. Čo môže signalizovať hluk z klimatizácie?

 

1. Vykrivené lopatky vrtule

 

Hrkotajúci zvuk z vnútra klimatizácie môže signalizovať viacero vecí. Zvyčajne je problém s vrtuľou, respektíve jej lopatkami. Môžu byť vykrivené, vyosené, prípadne môžu pri chode o niečo narážať. V takomto prípade je nevyhnutné prekážku ihneď odstrániť.

 

Ak však voľným okom nevidíte žiaden problém, zrejme pôjde o pokrivenie. Rozhodne neodporúčame aplikovať zbytočnú silu, mohlo by totiž dôjsť k nezvratnému poškodeniu. Najlepším riešením v takejto situácii je zavolať certifikovaného technika, ktorý problém lokalizuje a odstráni.

 

2. Problém s elektrorozvodmi

 

Problém s elektroinštaláciami môže indikovať viacero rôznych druhov zvukov. Tým najčastejším je akési bzučanie, prípadne kontinuálny hukot, ktorý sa predtým nevyskytoval. Odporúčame klimatizáciu ihneď vypnúť, ideálne aj odpojiť zo siete.

 

Problémy s elektroinštaláciami totiž rozhodne nesmiete brať na ľahkú váhu a ak nie ste práve vyučeným elektrotechnikom, rozhodne sa nesnažte o nápravu svojpomocne. Zavolajte servisného technika a nechajte ho, nech zariadenie dôkladne obzrie. Prehnanou iniciatívou by ste ho totiž mohli zničiť, čo by vás vyšlo draho.

 

3. Únik chladiacej kvapaliny

 

Pomerne častým problémom pri klimatizáciách, signalizovaných zvukom, je únik chladiacej kvapaliny. Ak začujete syčanie, prípadne neprirodzený piskot pri chode, tak s najväčšou pravdepodobnosťou máte dočinenia s touto komplikáciou. K únikom mohlo dôjsť v rozvodoch, alebo niekde hlbšie – v „črevách“ klimatizácie.

 

Platí, že sa tento problém nesnažte odstrániť po vlastnej osi. Výmenu chladiacej kvapaliny a lokalizáciu miesta úniku nechajte na odborníka. Na toho sa obráťte čím skôr, pretože neriešený problém má tendenciu zvyšovať riziko nezvratných škôd.

 

4. Problémy s kompresorom

 

Problémy s kompresorom sú, žiaľ, spravidla mimoriadne vážne. Keď sa vyskytnú, zvyčajne je nevyhnutná jeho výmena. V najhorších prípadoch je potrebné vymeniť celú klimatizačnú jednotku. Ak vaše zariadenie vydáva zvuk, pri ktorom sa akokeby treli kovy o seba, môže ísť o problém s kompresorom.

Nemusíte však hneď zúfať. Včasným zásahom sa dá predísť najhoršiemu. Akonáhle sa takýto zvuk objaví, zariadenie vypnite, odpojte zo siete a ihneď volajte certifikovaného technika. Skorou diagnostikou môžete ušetriť nemalé prostriedky.

One thought on “Čo môže signalizovať hluk z klimatizácie?

  1. Lenka píše:

    Dobrý deň. Môže klíma vydávať aj dunivý zvuk? Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *