Niekedy bol plynový kotol do rodinného domu jediným schodným riešením, ak ste chceli domácnosť efektívne vykurovať aj ohrievať vodu. Už nejaký čas však neplatí, že neexistujú alternatívy. Napríklad také tepelné čerpadlo je nielenže efektívnejšie (domácnosť vykúri rýchlejšie), ale aj ekonomickejšie (usporíte odhadom 30% na účtoch za energie). Nehovoriac o tom, že ide o jednoznačne zelenšiu voľbu. Ak teda čelíte dileme, či tepelné čerpadlo alebo plynový kotol, odporúčame prvú voľbu.
Kedy je však najlepší čas na výmenu? Napríklad vtedy, keď váš kotol už nefunguje optimálne. Existuje viacero znakov, ktoré signalizujú, že je čas na výmenu. Opísali sme pre vás 7 najčastejších z nich.
Všimli ste si, že niekedy sa radiátory vyhriali raz-dva a teraz to trvá aj hodiny? Môže to znamenať, že váš kotol už nefunguje optimálne. Normálne môže dosiahne maximálnu teplotu veľmi rýchlo. Už krátko po zapnutí začne produkovať teplo, distribuuje ho do radiátorov (alebo iného vykurovacieho systému) a zohreje vašu domácnosť.
Ak ste však zaregistrovali, že mu to trvá čoraz dlhšie, je možné, že je čas na výmenu. Áno, môže ísť aj o inú technický nedostatok, ale spravidla je na vine práve plynový kotol.
Ak sa pozriete dovnútra vášho kotla a vidíte modrý plameň, všetko je OK. Ak je však plameň žltý, okamžite zbystrite pozornosť. Môže totiž ísť o znak toho, že z vášho plynového kotla uniká oxid uhoľnatý. Ten je jedovatý pre ľudí aj zvieratá.
Kotol v takom prípade okamžite vypnite a miestnosť poriadne vyvetrajte.
Pri používaní tepelného čerpadla vám otrava plynom nehrozí, čo je ďalšia z jeho výhod.
Váš kotol a radiátory vydávajú najrôznejšie zvuky, z ktorých väčšina je úplne neškodná. Ide spravidla o dôsledok pohybu vody v nich, prípadne sprievodný jav zvýšenia či zníženia teploty. Niektoré zvuky však môžu signalizovať problémy.
Napríklad klopkanie z potrubia či radiátorov môže byť znakom toho, že sa vo vašom vykurovacom systéme hromadí kal. Rovnako neprirodzené sú bzučanie, búchanie a škrípanie, z ktorých každé signalizuje problém.
Z vášho kotla by nikdy nemala unikať voda. Ak sa tak deje, je to zvyčajne znamenie toho, že nejaký jeho vnútorný komponent – spravidla ventil alebo tesnenie – je poškodený. Neriešený problém môže viesť až k elektrickému skratu alebo dokonca k poškodeniu konštrukcie vášho domu.
Ak si všimnete vytekajúcu vodu, alebo mláčku pod kotlom, zariadenie čím skôr vypnite a nechajte ho odborne prehliadnuť.
Zdravý a funkčný kotol nebude nikdy vydávať žiadny zápach. Ak sa tak deje, musí to okamžite preveriť odborník. Opäť totiž môže ísť o problém s vnútornými komponentami, alebo v najhoršom prípade o únik oxidu uhoľnatého.
Keď má kotol vo zvyku sa vypínať, snaží sa vám niečo povedať. Môže to byť spôsobené nízkym tlakom, chybným termostatom alebo problémom s čerpadlom.
Riešením je buď výmena spomínaných komponentov, alebo, žiaľ, výmena celého kotla.
Ak ste si v mesačných účtoch všimli nepomerne vyššie sumy, môže ísť aj o dôsledok nesprávne fungujúceho kotla. Ak je zariadenie opotrebované, na rovnaký výkon potrebuje väčšie množstvo energie. To má, logicky, za následok aj vyššie účty. Vo väčšine prípadov je sprievodným znakom aj to, že zariadenie vykuruje domácnosť pomalšie.
Ešte stále rozmýšľate nad tým, či plynový kotol alebo tepelné čerpadlo? Rozumieme, že môžete mať otázky či nejasnosti. Veľmi radi vám s nimi pomôžeme, neváhajte nás osloviť ešte dnes.