Novinky a zaujímavosti

Aké zdravotné benefity má používanie klimatizácie?

Používanie klimatizácie nielenže zvyšuje náš osobný komfort, ale má tiež preukázané pozitívne vplyvy na ľudské zdravie. Hneď za týmto tvrdením však treba doložiť ďalšie: za predpokladu, že je využívaná racionálne. V obmedzených časových úsekoch, s prestávkami a regulovane. Ak sú tieto podmienky splnené, klimatizácia má napríklad aj tieto benefity:

 

1. Zlepšuje kvalitu interiérového vzduchu

 

Moderné klimatizácie sú vybavené účinnými filtrami a senzormi. V praxi to znamená, že dokážu do miestnosti vnášať vzduch, ktorý je očistený od nežiadúcich mikroorganizmov a cudzích častíc. Medzi tie patria peľ, prach, roztoče, plesne a iné. Vzduch, ktorý v dobre klimatizovanej miestnosti dýchate, je tak kvalitatívne vyhovujúci a zdravotne nezávadný

 

2. Znižuje vlhkosť v miestnosti

 

Ak žijete či pracujete blízko rieky, či inej vodnej plochy, vysoká interiérová vlhkosť vám zrejme nie je cudzia. Nesie so sebou viacero nepríjemných symptómov: zvýšený výskyt plesní a prachu, intenzívnejšie potenie, prehrievanie organizmu a väčšiu únavu. Klimatizácia si s vysokou vlhkosťou v interiéri dokáže spoľahlivo poradiť. Pri jej pravidelnom používaní humidita klesá a vám sa lepšie pracuje a sústredí.

 

3. Znižuje riziko dehydratácie

 

Ak je človek dlhodobo vystavený vysokým teplotám, jeho organizmus sa prehrieva a vo zvýšenej miere sa potí. To vedie k strate telesných tekutín a k riziku vzniku dehydratácie. Jej riziká sú všeobecne známe, medzi najzávažnejšie patrí až kolaps organizmu.

 

Regulovanie teploty v interiéri pomocou klimatizácie je účinným spôsobom, ako tomu zabrániť. Človeku sa v chladnejšom prostredí lepšie dýcha, menej sa v nej potí a znižuje tak riziko dehydratácie.

 

4. Zlepšuje kvalitu spánku

 

Ak máte klimatizáciu v domácnosti a pravidelne ju v lete používate, zrejme ste na sebe spozorovali, že sa vám lepšie zaspáva a budíte sa viac odpočinutí. Je to preto, že ľudské telo lepšie znáša spánok v chladnejších podmienkach. Koniec koncov, určite sa aj vám už stalo, že ste nemohli zaspať kvôli horúčavám. Nastavením klimatizácie na prerušované ochladzovanie počas noci si dokážete zabezpečiť kvalitný a zdravý spánok.

 

5. Potláča príznaky astmy a alergií

 

Tým, že klimatizácia dokáže filtrovať škodlivé mikročastice zo vzduchu a robí ho dýchateľnejším, pomáha lepšie znášať príznaky astmy, alergií a respiračných ochorení. Už len samotná vyššia kvalita vzduchu je vo vzťahu k týmto zdravotným problémom liečivá. Astmatici a alergici v rozumne klimatizovanej miestnosti menej kýchajú a lepšie sa im dýcha.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *