Tepelné straty v domácnostiach sú problematické hneď z viacerých dôvodov. V prvom rade je kvôli ním potrebné priestory, predovšetkým v zime, vykurovať dodatočne. To má za následok vyššie účty za energie, čo je najmä dnes obzvlášť bolestivé pre rodinný rozpočet. Okrem toho však nezistené tepelné straty môžu spôsobiť, že si budete myslieť, že vaše tepelné čerpadlo nepracuje optimálne. V najhoršom prípade ho budete preťažovať, v tom “lepšom” si iba priplatíte.
Tepelné straty v domácnostiach je nevyhnutné odstrániť čím skôr. Prinášame vám tipy, ako na to.
Izolácia vášho domu (ľudovo povedané zateplenie) je jedným z najlepších spôsobov, ako znížiť účty za energiu a urobiť ho teplejším a pohodlnejším. Ide o protiopatrenie číslo jeden.
Teplý vzduch môže z vášho domova unikať všetkými smermi – cez strechu, steny, podlahy, okná a dvere. To znamená, že veľa energie, ktorú vynaložíte (a zaplatíte) na jeho tvorbu výjde nazmar.
Kvalitným zateplením riešite problém plošne. To sa týka predovšetkým starších domov a bytoviek.
Tento typ sa týka predovšetkým starších okien s drevenými rámami, ale aj niekoľkoročných plastových či eurookien. Cez škáry medzi rámom a stenou môže unikať pomerne dosť interiérového tepla. Či sa tak deje viete overiť niekedy aj jednoduchým hmatom na týchto miestach.
Najefektívnejším riešením je, samozrejme, kúpiť si kvalitné nové okná. Ide však o pomerne nákladnú investíciu, najmä ak ich je potrebné meniť v celej domácnosti.
Kompromisom, ktorý však funguje, je použitie tesniacich pások. Tie oblepíte po obvode okna a izolujete tak teplo v interiéri.
Poznámka: tieto pásky zoženiete aj na dvere.
Nejde priamo o tepelné straty, ale skôr o neefektívne vykurovanie. Ak používate radiátory, pred zimnou sezónou (teda najneskôr na jeseň) je potrebné ich odvzdušniť. Ideálne na viackrát.
Vzduch uväznený v nich totiž bráni efektívnemu toku vykurovacieho média (spravidla vody). Ak je radiátor aj pri zapnutí na dotyk studený, zvyčajne v hornej časti, je čas odvzdušniť ho.
Najmä pri drevených podlahách sa časom môže stať, že medzi doskami vzniknú škáry. Áno, aj tie môžu mať za následok únik tepla, najmä ak sú v miestnosti na prízemí, či nad pivnicou.
Najlepším riešením je opäť celková výmena. K dispozícii máte však aj viacero provizórnych. Problematické miesto môžete zakryť kobercom, nábytkom, prípadne vyplniť rozstrihnutou izolačnou páskou, alebo papierom či látkou.
Dobrým spôsobom, ako ešte viac zlepšiť izolačné vlastnosti okien je používanie záclon. Tie dokážu zachytiť unikajúce teplo v miestnosti. Dlhodobo prefukujúce okná však nevyriešia.
Dajte si tiež pozor na to, aby ste záclony neumiestnili nad radiátor. V takom prípade môžu, paradoxne, teplo pohlcovať a brániť mu v distribúcii do miestnosti.