Návody

Akú klimatizáciu si vybrať do kancelárie?

Kancelaria a klimatizacia

Vhodne vybraná klimatizácia do kancelárie je mimoriadne dôležitá. Dovolíme si tvrdiť, že jej význam je ešte vyšší, ako pri domácom osviežovaní. Počas práce si totiž nemôžeme dovoliť ten istý komfort, ako v bezpečí vlastného bytu či domu. Dodržiavame dress-code, sme správne a slušne usadení, berieme ohľad na kolegov.

 

Aj kvôli týmto dôvodom je teda dôležité vybrať si do kancelárie tú správnu klimatizáciu. V tomto texte vám poradíme, ako na to.

 

1. Odmerajte si veľkosť kancelárie

 

Rôzne typy klimatizácie majú odlišné chladiace výkony. Táto veličina sa zvykne uvádzať alebo vo wattoch, alebo v takzvanom BTU, teda British Thermal Unit. Vo všeobecnosti platí, že na ochladenie jedného metra kubického je potrebných 35 wattov.

 

Výkon klimatizácie vždy nájdete v parametroch uvedených výrobcom. Ak teda poznáte dispozície a veľkosť svojej kancelárie, máte všetky údaje, s ktorými potrebujete pracovať. Dajte si pozor na to, aby ste kúpili dostatočne výkonnú klimatizáciu. Na druhej strane myslite tiež na to, že príliš silné zariadenie je vám v malej kancelárii zbytočné.

 

2. Split či multisplit?

 

Ak potrebujete chladiť iba jednu kanceláriu, logickou voľbou je takzvaná singlesplit klimatizácia. Tá má jednu vonkajšiu a jednu vnútornú jednotku. Viac ich v takomto prípade naozaj nie je potrebných. Iná je však situácia, kedy potrebujete klimatizovať viacero kancelárií súčasne.

 

Vtedy by vaša voľba mala padnúť na multisplit zariadenie. Pri ňom na jednu exteriérovú jednotku pripadá viacero vnútorných. Ide teda o ideálny spôsob, ako klimatizovať viacero kancelárií súčasne, bez nutnosti toho, aby každá mala vlastný externý kompresor. Je to určite schodnejšia riešenie, aj z hľadiska nutných zásahov do konštrukcie.

 

3. Iba chladiť, či aj vykurovať?

 

Mnohé klimatizácie fungujú na princípe tepelného čerpadla a majú zabudovanú aj funkciu takzvaného reverzného chodu. Okrem toho, že miestnosť vedia ochladiť, vedia ju v zimných mesiacoch aj zohriať na požadovanú, obývateľnú teplotu.

 

Pri výbere zariadenia do kancelárie sa teda zamyslite nad tým, či takúto funkciu využijete. Dobrou správou je, že najmodernejšie tepelné čerpadlá sú plne kompatibilné aj s podlahovým kúrením a radiátormi, nie je teda potrebné meniť celý systém. 

 

Pamätajte, ak si nie ste istí, akú klimatizáciu vybrať do kancelárie, neváhajte a opýtajte sa výrobcu či predajcu. Fundovaný odborník vám dokáže spoľahlivo poradiť. Na základe parametrov vašej kancelárie a požiadaviek vás, prípadne vašich kolegov, dokáže odporučiť taký model klimatizácie, ktorý vám poskytne komfort po celý rok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *