Tipy a triky

Klimatizácia a domáce zvieratá. Ako im môže škodiť a ako prospievať?

Pri obstarávaní si klimatizácie zvažujeme obvykle nároky rodiny, no jej súčasťou sú aj domáce zvieratá, na ktoré by sme nemali zabúdať. Nehovoríme o rybičkách v akváriu, ale pes alebo mačka ocenia, ak aj oni budú mať z klimatizácie úžitok.

 

Schladenie sa zíde každému

 

Aj domáce zvieratká si radi oddýchnu v príjemnom chládku a hlavne vo vyhovujúcich teplotách počas horúcich dní. Problémom však často býva, že klimatizácia funguje len vtedy, ak sú doma aj majitelia. No a preto sa často celé doobedia sa prehrievajú. Nie je to ideálne a ani najzdravšie. Preto je vhodné nechať klimatizáciu zapnutú napríklad v úspornom režime a na udržiavaní teploty aj počas vašej neprítomnosti. Domácemu miláčikovi však môže pomôcť napríklad aj vychladenie miestnosti počas doobedia, ktoré zabezpečíte na diaľku, pomocou WiFi. Určite takúto možnosť využite, váš miláčik vám bude vďačný.

 

Neochladzujte prudko

 

Klimatizácia môže domácemu zvieraťu nielen pomôcť, ale dokáže aj ublížiť. Hlavne vtedy, ak prichádza rýchle schladenie. Povrchové cievy v pokožke sa môžu prudko stiahnuť a dochádza k prehrievaniu z vnútra. Tepelné šoky preto môžu spôsobiť aj kolaps a smrť. Preto je lepšie pre zdravie ľudí aj zvierat v dome mať stabilne vychladenú teplotu počas dňa a nespôsobovať výkyvy.

 

Potrebuje vaše zvieratko klimatizáciu?

 

V prípade, že zapnete klimatizáciu a domáci miláčik okamžite začne krúžiť okolo studeného vzduchu, je to jasný signál. Potrebuje schladenie. Avšak pozor, aby sa zvieratko nedostalo priamo do prúdu studeného vzduchu. Moderné klimatizácie totiž majú senzory, ktoré odklonia vzduch od ľudí, no zvieratá často nezachytia. Preto je vhodné manuálne nasmerovať prúdenie vzduchu smerom nahor, alebo zapnúť režim bezvetria. Priamy chladný vzduch môže vášmu domácemu miláčikovi totiž rovnako ublížiť, ako človeku.

 

Domáci miláčik a čistenie filtrov

 

Ak máte doma psa alebo mačku a klimatizáciu, je potrebné počítať s tým, že máte o jednu starosť navyše.  Ňou je vysoká koncentrácia prachu a srsti v ovzduší. To môže byť práve problém pre filtre v klimatizácii. Preto sa odporúča, aby ste klimatizáciu v prípade chovu domácich zvierat dávali servisovať dvakrát ročne. Podobne, ako si to vyžaduje ak bývate s alergikom, ktorý rovnako potrebuje servis klimatizácie častejšie, aby bol vzduch v miestnosti dostatočne čistý. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *