Tipy a triky

6 výhod klimatizácie do bytu či domu, o ktorých ste možno nevedeli

Collerklima_Vyhody-klimatizacie

Používanie klimatizácie v byte či dome má viaceré výhody. Niektoré sú očividne hneď, napríklad pohodlný chlad v horúcich letných mesiacoch, ale iné nemusia byť okamžite zrejmé. Vedeli ste napríklad, že používanie klimatizácie znižuje riziko astmatických záchvatov u ľudí trpiacich na toto ochorenie? 

 

Dnes sme pre vás spísali výhody používania klimatizácie v byte či v dome.

 

1. Znižuje riziko astmatických záchvatov

 

Podľa viacerých štúdií prispieva používanie klimatizácie v interiéri jednak k zníženiu vlhkosti, ale aj k redukcii dráždivých častíc vo vzduchu, napríklad peľu či iných alergénov. Tieto dva faktory významnou mierou prispievajú k vytvoreniu vhodného prostredia pre astmatikov. Ľudia trpiaci na toto ochorenie tak pociťujú nižšie riziko vznik záchvatov, ale aj iných nepríjemných symptómov.

2. Redukuje množstvo hmyzu v domácnosti

 

Tým, že pri zapnutej klimatizácii musia byť zatvorené okná, je nižšia šanca, že vám do domácnosti vletí nepozvaný hosť. Hmyz sa dovnútra nedostane ani cez filtre v zariadení. Vaša domácnosť teda ostane chránená pred parazitmi a rôznymi škodcami, ktoré môžu napádať nielen vás, ale napríklad aj vaše domáce zvieratá.

 

3. V horúčavách bráni prehrievaniu elektroniky

 

Keď sú vysoké exteriérové teploty, prehrievajú sa, prirodzene, aj neklimatizované interiéry. Tým trpíme nielen my, ľudia, ale dochádza tiež k zvýšenému riziku poškodenia elektroniky, napríklad počítačov či televízie. Ak je však zapnutá klimatizácia, tá prináša úľavu nám, ale znižuje tiež šancu, že dôjde k prehriatiu bežiacich spotrebičov.

 

4. Redukuje množstvo hluku

 

Ak máte otvorené okná, zvyčajne k vám dolieha aj hluk z ulice. Predovšetkým vtedy, keď žijete v rušnejších častiach mesta, alebo blízko frekventovanej cesty. Zapnutá klimatizácia rovná sa zavreté okná a tým pádom minimum nežiadaného hluku. Vy tak máte priestor oddychovať, prípadne venovať sa práci či koníčkom bez zbytočného rušenia, ale za to v príjemnej teplote aj počas horúcich dní.

 

5. Minimalizuje riziko dehydratácie

 

V horúčavách sa v zvýšenej miere potíme a tým pádom strácame tekutiny rýchlejšie, ako zvyčajne. To môže viesť k dehydratácii organizmu a mnohým  jej negatívnym príznakom. Pri zapnutej klimatizácii je však teplota v miestnosti regulovaná a my pociťujeme príjemný chlad. Menej sa potíme, tým pádom strácame menej tekutín a znižujeme riziko dehydratácie.

 

6. Zlepšuje kvalitu spánku

 

Je preukázané, že naše telo lepšie zregeneruje a odpočíva pri nižších teplotách. Určite ste aj vy zažili problém so zaspávaním v letných horúčavách. Klimatizácia však tieto ťažkosti eliminuje. Jej používaním v miestnosti vzniká stabilné a chladnejšie prostredie, ktoré je ako stvorené na kvalitný spánok. V takomto interiéri sa navyše vďaka účinnej filtrácii častíc aj lepšie dýcha.

 

Výhod používania klimatizácie je, samozrejme, viac. O týchto šiestich však nevie každý a hovoria samy za seba. Racionálne používanie klimatizácie teda má preukázané benefity aj na zdravie človeka, nielen na jeho komfort.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *