Tipy a triky

Klimatizácia do bytu. Aká sa hodí viac? Nástenná alebo mobilná?

Ešte pred pár rokmi boli klimatizácie v bytoch raritou. V súčasnosti spoznáva čoraz viac obyvateľov sídlisk, že klimatizácia v byte je želanou spoločníčkou. Dokáže totiž omnoho viac, ako len vychladiť rozpálený vzduch v interiéri panelákov. Otázkou však je, aký typ klimatizácie si zvoliť.

 

Klimatizácia už nie je luxus

Klimatizácia inštalovaná v bytoch bola donedávna zvláštnosťou. V rodinnom dome bola samozrejme inštalácia jednotiek obvyklejšia, ako vešať vonkajšiu klimatizačnú jednotku na panelák. Čoraz častejšie sa stretávame však s tým, že to nie je raritou. Pretože práve v rozpálených bytoch na sídliskách je klimatizácia čoraz viac nutnosťou nielen pre pohodlné, ale aj zdravé bývanie.

 

Klimatizácia nielen chladí 

Letá sú stále horúcejšie a mnoho obyvateľov sídlisk ani nemá takú možnosť ako obyvatelia domov, aby sa schladili vonku na záhrade alebo v bazéne. Avšak s klimatizáciou si nekupujete len príjemné prostredie pre život, ale aj čističku vzduchu, či spoľahlivý odvlhčovač. Záleží len na vás, aké všetky funkcie chcete využívať. Dobré je však vedieť, že klimatizácia nielen chladí, ale zvyšuje celkový štandard a kvalitu bývania aj v bytoch.

 

Akú klimatizáciu si vybrať do bytu?

V bytoch prichádzajú do úvahy dva typy klimatizácií. Nástenná s klasickou vonkajšou jednotkou a potom mobilná, ktorá nemá vonkajšiu jednotku a teplý vzduch sa odčerpáva hadicou z miestnosti. Pri konečnom výbere je nutné zvažovať niekoľko dôležitých premenných.

 

Mobilné klimatizácie

Majú nižšie obstarávacie náklady, ale aj málo funkcií. Ich cieľom je vychladiť priestor, kde sa nachádzate. Napríklad kuchyňu alebo spálňu, či obývačku. Alebo aj viacero izieb, pretože výhodou klimatizácie je, že je mobilná. Ďalšou výhodou je, že nepotrebuje búranie a žiadnu vonkajšiu jednotku. Tým však výhody de facto končia. 

Mobilná klimatizácia je ťažká, energeticky náročná a hlučná. Potrebujete hadicou odvádzať vzduch z miestnosti, takže musí byť pri okne. Inštalovať hadicu von oknom sa dá už dnes pomocou rôznych zlepšení, suchých zipsov a prieduchov, takže netreba búrať do steny. No nie je to estetické ani extra spoľahlivé. Je to však riešenie napríklad pre menšie byty, garzónky alebo v prípade, že sa plánujete čoskoro sťahovať.

 

Nástenné klimatizácie

Poskytujú všetok luxus klimatizácií aj pre bežné byty. Od programovania, cez čistiace funkcie, rôznorodé filtre a technologické vychytávky. Je však nutná inštalácia do steny a nebude možné klimatizáciu prenášať. 

Na druhej strane nemáte s klimatizáciou už žiadne ďalšie starosti. Ak máte terasu alebo balkón, môžete jednoducho vonkajšiu jednotku umiestniť tam a  nemusíte sa obávať ani vytekania kondenzu. Ak nemáte takúto možnosť, o inštalácii klimatizácie na vonkajšiu stenu paneláku radšej informujte susedov, ktorých by mohol kondenz aj hluk zasiahnuť. 

Nástenná klimatizácia je však vo všetkých smeroch výhodnejšia. Viac toho dokáže od chladenia, cez kúrenie až po čistenie vzduchu. Je spoľahlivejšia a účinnejšia.  Vhodná v prípade, ak chcete spoľahlivé dlhodobé riešenie pre príjemný a zdravý domov. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *