Návody

Kontrola tepelného čerpadla – čo si vyžaduje starostlivosť?

Tepelné čerpadlo je perfektným spôsobom, ako vykurovať svoju domácnosť a ohrievať vodu efektívne, ekologicky a úsporne. Jeho používanie so sebou nesie mnoho výhod. Avšak na to, aby fungovalo čo najlepšie, je potrebné sa oň patrične starať. Ako taká starostlivosť vyzerá a čo konkrétne si vyžaduje sa dozviete v tomto texte.

 

Ako zistím, že čerpadlo potrebuje pozornosť?

 

Na úvod si povedzme jednoduchú pravdu: aj keď mnoho predajcov a marketingových pracovníkov tvrdí, že ich čerpadlá sú úplne bezúdržbové, nie je to pravda. Samozrejme, pokročilé modely si vyžadujú len minimálnu pravidelnú starostlivosť, ale predsa. Je teda dobré vedieť, kedy zbystriť pozornosť a v akých intervaloch sa o čerpadlo starať.

 

Prvými indikátormi, že niečo si vyžaduje vašu pozornosť, sú zvyčajne kontrolky na displeji čerpadla. Podľa manuálu na použitie dokážete spoľahlivo identifikovať, v čom je problém. Postupujte v súlade s návodom a v prípade potreby sa neváhajte obrátiť na certifikovaného technika

 

Mimochodom, ten by mal vykonávať revíznu kontrolu vášho čerpadla aspoň raz, prípadne aj dvakrát ročne. Nemáte síce túto povinnosť zo zákona, ale v záujme predĺženia životnosti a zachovania efektivity čerpadla to dôrazne odporúčame.

 

Ďalším signálom, že čerpadlo nefunguje optimálne, je zvýšená spotreba, prípadne znížená efektivita ohrevu či vykurovania. Vtedy však zvyčajne už problém pretrváva nejakú dobu.

 

V neposlednom rade je potrebná pravidelná kontrola, minimálne vizuálna. Skontrolujte čerpadlo zvonku, prezrite aj filtre a to ako na vonkajšej, tak na vnútornej jednotke. Prítomnosť špiny, plesní a iných nežiaducich materiálov indikuje, že je potrebné minimálne čistenie.

 

Základom sú čisté filtre

 

Vráťme sa ešte k spomenutým filtrom, pretože práve oni sú miestom, kde často vzniká problém. V drvivej väčšine prípadov však ide o problém, ktorý dokážete odstrániť vlastnými silami. A to konkrétne poctivým vyčistením.

 

Filtre sa totiž pri aktívnom používaní zanášajú rôznymi časticami: prachom, špinou, vlasmi a chlpmi, ale aj peľom zvonku, lístím a podobne. To, či je filter zanesený, zistite jednoducho vizuálnou kontrolou, prípadne, ak to je potrebné, vyberiete ho a prezriete.

 

Odporúčame tak robiť minimálne dvakrát ročne, prípadne vtedy, ak si všimnete, že čerpadlo nefunguje tak, ako má. Pred samotnou údržbou čerpadlo vypnite a odpojte zo siete. Filter opatrne vyberte, dôkladne očistite vodou a saponátom, nechajte uschnúť na vzduchu a založte naspäť.

 

Nezabúdajte tiež na čistotu a priestor v okolí vnútornej a vonkajšej jednotky. Nič by nemalo brániť toku vzduchu ani von, ani dovnútra. Neumiestňujte v ich bezprostrednej blízkosti žiaden nábytok, ani podobné prekážky.

 

Pravidelnou kontrolou a čistením filtra dokážete predísť mnohým problémom a držať efektivitu vášho čerpadla na požadovanej úrovni. Ak však problém nezmizne ani jeho dôkladným vyčistením a výpovedné pre vás nie sú ani kontrolky na displeji, neváhajte kontaktovať autorizovaného technika. Včasnou diagnostikou a zásahom dokážete predĺžiť životnosť vášho čerpadla a aj o niekoľko rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *