Tipy a triky

Najčastejšie chyby pri používaní tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo je efektívnym a ekologickým zariadením. Dokáže priestory vychladiť alebo vykúriť úspornejšie, než jeho alternatívy. Ale iba za predpokladu, že ho používate racionálne a v súlade s odporúčaním výrobcu či predajcu. 

 

Ak chcete zažiť plnohodnotný energetický komfort, vyhnite sa predovšetkýmnižšie opísaným chybám.

 

1. Príliš časté menenie teploty

 

Jednou z najčastejších chýb je neustále menenie nastavenia teploty. Je rozumnejšie a ekonomickejšie raz ju nastaviť a nechať čerpadlo pracovať.

 

Chvíľu potrvá, kým sa zariadenie prispôsobí novému nastaveniu teploty. Z tohto dôvodu je nevyhnutné nechať ho ustáliť sa na zvolenej hodnote predtým, ako ju opäť zvýšite či znížite. 

 

Ak sa chcete vyhnúť príliš častým zmenám, zvážte nastavenie na štandardnú izbovú teplotu. Tá by vám mala poskytnúť dlhodobý komfort. Prípadne môžete použiť inteligentný termostat, ktorý bude teplotu regulovať za vás.

 

2. Zanedbanie údržby

 

Nedodržanie odporúčaného plánu údržby vášho tepelného čerpadla potenciálne vedie k vysokým nákladom na opravu. Ako pohyblivé tak statické súčasti zariadenia musia prechádzať pravidelným servisom. Hladiny chladiacej kvapaliny musí byť konštantná. Iba pravidelná a poctivá údržba vášho tepelného čerpadla vám pomôže vyhnúť sa nákladným opravám. Alebo dokonca zbytočne predčasnej výmene.

 

Dodržiavanie údržby zaistí, že vaše tepelné čerpadlo vydrží dlhšie a bude vám slúžiť aj desiatky rokov. Na pravidelný servis a opravy vášho zariadenia určite využívajte služby profesionálov.

 

Dobre udržiavané tepelné čerpadlo beží efektívne a spotrebuje menej energie.  Plánovaná rutinná údržba tiež zaisťuje včasné vyriešenie problémov skôr, ako sa vymknú spod kontroly.

 

3. Zablokovanie vonkajšej jednotky

 

Opakovanou chybou spojenou so zlou inštaláciou tepelného čerpadla je neudržiavanie voľného priestoru pred vonkajšou jednotku. Či už ide o zablokovanie záhradným nábytkom, stenou, ale aj snehom či konármi stromov.

 

Tento dôležitý komponent, nazývaný aj kondenzačná jednotka (alebo výparník, ak je tepelné čerpadlo v režime vykurovania), musí mať dostatočný priestor. Iba tak je umožnené prúdenie vzduchu dnu aj von. Ak to počas inštalácie nezohľadníte, môže nastať hneď niekoľko problémov.

 

Bez správneho odstupu musí vonkajšia jednotka pracovať s vyšším výkonom, aby odobrala dostatočné množstvo tepla. To vás môže z dlhodobého hľadiska vyjsť draho. Najmä počas leta, keď je zariadenie vystavené riziku prekročenia bežnej prevádzkovej teploty. 

 

Postupným prehrievaním sa jeho účinnosť pomaly znižuje a zároveň sa skracuje jeho životnosť. Častým javom tiež je, že k poškodeniu dochádza v dôsledku zanesenia prachu, nečistôt a iných častíc, ktoré sa dostanú do vonkajšej jednotky.

 

4. Nastavenie teploty príliš nízko/vysoko

 

Prepnutie termostatu na príliš nízku alebo vysokú teplotu spôsobí z dlhodobého hľadiska viac škody ako úžitku. Môžete mylne predpokladať, že vaše čerpadlo bude regulovať teplotu miestnosti rýchlejšie tým, že ju na termostate výraznejšie znížite či zvýšite. 

 

Vaša jednotka však stále bude vypúšťať rovnaké množstvo klimatizovaného či ohriateho vzduchu bez ohľadu na to, akú teplotu ste nastavili na termostate.  Z tohto dôvodu bude celý systém musieť pracovať dlhšie, aby dosiahol požadované hodnoty.

 

Ako sekundárny javy takéhoto používania si určite všimnete aj vyššie účty za energiu a častejšie opravy zariadenia.  

 

Aby ste predišli týmto problémom, pracujte s termostatom rozumne. Udržiavajte štandardnú izbovú teplotu a nastavenia meňte iba postupne, nie skokovo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *